Heytrop Park Golf Resort – European Challenge tour

Heytrop Park golf resort neďaleko Londýna bol minulý týždeň dejiskom dalšieho podujatia European Challenge tour . Zúčastnili sa ho aj dvaja reprezentanti PGA SK, golfoví profesionálny hráči Peter Valášek a Ján Friesz. Peter po výsledkoch 75 (+3) a 71 (-1) obsadil celkove 127.miesto, Viac sa darilo Janovi, keď po výsledkoch 71 (-1) a 70 (-2), celkove -3, do posledných minút druhého kola útočil na hranicu cutu:

,,Boli to riadne nervy, priznal sa Jano. Nakoľko sme išli s Petrom v prvom poobedňajšom flighte, sedel som v klubovni dve a pol hodiny a pozeral na livescoring. Do poslednej chvíle to vyzeralo tak, že cut bude -3. Žiaľ príchodom posledného flightu sa hranica cutu posunula na -4 a postúpilo 65. hráčov. Takže som obsadil prvé nepostupujúce 66. miesto. Iste to bolo pre mňa sklamanie, veď som mohol byť prvým Slovákom, ktorý dal na Challenge tour cut, ale zase naopak som sa presvedčil, že na to mám.’’

uk friesz

O tu povestnú jednu ranu sa viac darilo Janovmu a Petrovmu kolegovi z týmu RELMOST, v súčastnosti najlepšiemu českému golfistovi, Filipovi Mrúzkovi. Po dvoch kolách zahral -4 a celkovým skóre po štyroch dňoch -7 obsadil 40. miesto. Fantastický výkon na turnaji podal belgický profesionál Thomas Detry, ktorý zvíťazil s výsledkom -29.! rán pod par ihriska a zanechal svojich súperov na ďalších miestach o priepastných 12. rán. Hlavne jeho prvé kolo s čistou kartou a 12. birdies, celkom 60. rán , bolo ako zo sna.

 

Jano sa s nami podelil aj o jeden nezabudnuteľný zážitok z tohto turnaja. ,,V utorok pred prvým kolom som sa po skúsenostiach z Czech Masters rozhodol, že si zoberiem miestneho caddy. Dostal som od organizátorov číslo na mobil, vytočil a zhodou okolností sa ozvalo zvonenie asi tri metre odo mňa. Takže sme sa hneď dohodli a išli aj s mojim novým caddy na tréningové kolo. Hneď po prvých jamkách som zistil, že je to ozaj profík. Značil si každé moju rany, tvary greenov, čítali sme spolu každý pat. Skoro som spadol z nôh, keď mi na piatej jamke len tak medzi rečou povedal, že bol tri roky osobným caddy najlepšieho španielskeho golfistu a v tom čase svetovej jedničky Severiana Ballesterosa. Ian Wright bol caddym Seviho aj pri jeho pamätnom víťazstve na The Open v roku 1988 a následne aj pri týme Europy v Ryder Cupe. Neskôr som sa dozvedel, že práve môj caddy Ian Wright bol prvý, ktorý vytvoril Birdies karty v tej podobe ako ich poznáme v súčastnosti. Spolu s Ianom sme si pozreli video z poslednej jamky na The Open, kde Seve fantastickým chipom zahral par a tým získal titul. A musím povedať, že Ian našu hru ozaj prežíval a bol rovnako sklamaný ako ja tým, že sme neprešli cutom.’‘

Caddy Ian Wright napísal o svojich zážitkoch s Severiano Ballesterosom aj knihu ,, Summers with Seve’’ A toto je posledná jamka na The Open 1988 z pohľadu Iana:

 

https://www.youtube.com/watch?v=WOwXkATS-yw

 

V tomto týždni pokračuje European Challenge tour vo Francúzsku, kde nás bude reprezentovať Peter Valášek a v dňoch 8.-11. septembra sa zúčastní Jan Friesz Challenge tour v Írsku.

Držíme palce!

Partneri

www.golfplus.golf