Volvo World Match Play Championship, Thracian Cliffs, Bulharsko, 2013

MCDOWELL TRIUMFOVAL NA VOLVO WORLD MATCH PLAY CHAMPIONSHIP

Vo finále 48. turnajaVolvo World Match Play Championship na prekrásnom ihrisku Thracian Cliffs ukázali jeho účastníci, Greame McDowell a Thongchai Jaidee, podľa očakávaní to najlepšie zo svojho umenia v krátkej hre. A to už od prvej jamky, kde Jaidee skončil v bunkeri a s nádherným up-and-down späť na green dokázal získať polovicu po tom, čo McDowell zahral par.

 

O chvíľu neskôr prišiel ďalší dobrý putt od thajského hráča, ktorý pred finále nebol favoritom, viedol k birdie a jeho skorému vedeniu. To bolo ešte len po druhý raz za celý týždeň, kedy musel McDowell doťahovať. V doterajšom priebehu vyraďovacej fázy turnaja sa mu vždy vzápätí podarilo zahrať birdie, tentokrát ale parom na štvorke zdvojnásobil vedenie svojho súpera. Na ďalšej jamke po nepodarenom druhom údere to vyzeralo, že McDowell stratí dôležitý putt na rozdelení tejto jamky. Pre víťaza US Open 2010 to bola veľmi neobvyklá situácia, pretože až do finále si na prvej deviatke vždy udržiaval pohodlný náskok.

 

Prvé víťazstvo McDowella na European tour prišlo v roku 2002 na Volvo Scandinavian Masters, v týždni jeho 23. narodenín. Od tej doby víťazil všade vo svete, naposledy v Hilton Head v USA pred štyrmi týždňami. Na siedmej jamke konečne zahral svoj prvý birdie a stiahol náskok na jeden bod, pary na ďalších dvoch jamkách potom znamenali, že v polovici hry ani jeden z hráčov nezahral bogey či horšie. Na desiatke a jedenástke prišli opäť dva pary, napätie rástlo, a na oboch hráčoch sa začal prejavovať tlak okamihu.

 

Štyridsaťtri ročný Jaidee prišiel do sveta golfu relatívne neskoro a k profesionálom sa pridal až vo svojich tridsiatich rokoch. Vzápätí sa stal prvým thajským hráčom, ktorý vyhral turnaj European tour. To sa mu podarilo v roku 2004 na Malaysian Open, kde titul obhájil aj v roku 2005.

 

Na dvanástej jamke zahrali obaja hráči prvý úder mimo green, následným perfektným chipom hneď vedľa jamky ale McDowell vyrovnal súboj. Na trinástke si prekvapivo vybral železo, obaja hráči síce ostali na fairway, ale Jaidee o 64 metrov bližšie k jamke. Aj napriek tomu, že par s dvomi puttmi uňho aj u McDowella znamenal rovnaké skóre pred poslednými piatimi jamkami. S rastúcim tlakom zahral Jaidee na 13. jamke svoj prvý úder do krovín, a následne dokázal loptičku odpáliť chipom iba mimo green. Oproti tomu McDowell sa na ňom bezpečne udržal a par mu stačil k prvému vedeniu v súboji. Zlepšený výkon prišiel zjavne v správnej chvíli, pretože tým, že zahral birdie na ďalšej jamke, získal pred poslednými tromi jamkami dvojbodový náskok.

 

Toto vedenie bol vankúš, ktorý McDowell potreboval, a rozdelenie šestnástej a sedemnástej jamky znamenalo, že si 33-ročný hráč mohol prevziať svoj šek na 800 000 eur. Rovnako sa týmto víťazstvom kvalifikoval aj na Volvo Golf Champions 2014. Jaidee prijal porážku športovo a v jeho hodnotení prevažovali pozitíva: „Získať druhé miesto na takomto výbornom turnaji je jednoznačný úspech. Bolo skvelé, že som si tu mohol zahrať a ďakujem týmto Volvo za príležitosť“.

 

McDowell mal zo svojho prvého víťazstva na tejto tradičnej akcii veľkú radosť a pri obzeraní trofeje vyhlásil: „Vyskakujú tu na mňa mená legiend European tour, Montgomerieho a Westwooda. História tejto akcie je fantastická a mať svoje meno vyryté na takejto trofeji je niečo, čo sa človeku len tak nepodarí.“

 

Päťdesiat rokov od svojho založenia má Volvo World Match Play Championship nové meno v sérii veľkých víťazov turnaja. Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Gary Player, Seve Ballesteros, Nick Faldo, Ernie Els… a teraz Graeme McDowell.

 

Partneri

www.golfplus.golf